
Jsme česká rodinná firma. Naše práce je naším posláním. Tvoříme a rozvíjíme svět fantazie již 30 let.
© 2025 Dino Toys s.r.o.
Menu
sledujte nás
kontakt
S radostí vám poradíme, stačí se ozvat.
dotazy.eshop@dinotoys.czKlasická hra Kanasta ovšem s extra velkými čísly a písmeny vhodná pro seniory.
Návod si také můžete stáhnout v PDF.
Počet hráčů: 2–6, nejlépe však 4.
Při počtu hráčů 4 a 6 hrají vždy dva a dva hráči spolu (sedí u stolu naproti sobě).
Počet karet ve hře: 104 listů a žolíky
Sled karet: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K, A, žolík
žolík | 50
dvojka, eso | 20
8 až K | 10
černé trojky, 4 až 7 | 5
červené trojky | Hráči odkládají červené trojky získané z rozdání i v průběhu hry na stůl a berou si místo nich jinou kartu z talónu. Nemají žádnou bodovou hodnotu.
Rozdávající zamíchá karty. Hráč po jeho pravici je sejme. Smí si veřejně prohlédnout poslední tři listy ze sejmutého balíku a v případě, že je mezi touto trojicí žolík, dvojka nebo červená trojka, smí si je ponechat (při rozdávání dostane oto méně karet). Každému hráči je rozdáno 13 karet. Pokud alespoň jedna ze stran již hraje s limitem pro vyložení 150, rozdává se všem 15 karet.Stejně tak v případě varianty hry ve 2 nebo 3 hráčích. Zbytek karet se položí na stůl jako talón, který slouží kdo bírání karet v průběhu hry.
První hráč (rozdávající) si při prvním tahu vezme první kartu z talónu. Může se rozhodnout, zda si ji ponechá, nebo ji zahodí do odkládacího balíčku a vezme si místo ní další kartu. V dalších tazích si hráči vybírají pouze z možností vzít si vrchní kartu talónu nebo z odkládacího balíčku.
Z odkládacího balíčku smí hráč vzít kartu pouze v případě, že má v ruce 2 karty stejné hodnoty a použije je okamžitě k vyložení. Po vyložení si bere celý odkládací balíček a může pokračovat ve vykládání.
Vezme-li hráč červenou trojku, položí ji na stůl a bere si místo ní další kartu.
Závisí na počtu uhraných bodů. Hráč musí dosáhnout limit bez započítávání karet z balíku kromě vrchní karty. Do limitu se nezapočítávají červené trojky, ale započítá se bonus za případně vyloženou kanastu.
Vykládat je možné minimálně tři karty stejné hodnoty. K již vyloženým kartám je možné přikládat další. A to i ke kanastám. Žolíkem či dvojkou je možné nahradit libovolnou kartu, avšak v rámci skupiny vyložených karet musí být vždy více originálních karet než žolíků a dvojek dohromady. Karty je možné přikládat pouze ke skupinám své strany.
Hráč končí tah odložením jedné karty na odkládací balíček.
Odloží-li některý z hráčů černou trojku, nesmí v tomto kole hráč po jeho levici brát odkládací hromádku ani zavřít hru. V případě, že některý z hráčů odloží dvojku nebo žolíka, není možné sebrání odkládacího balíku ani zavření hry po celé jedno kolo.
První tři kola se nesmí brát balíček ani uzavírat hra.
Hru smí zavřít pouze hráč, který vyložil nebo doložil z ruky všechny karty na stůl – až na jednu. Uzavření hry se provede tak, že poslední kartu z ruky odloží rubem navrch na odkládací hromádku. Uzavřít hru lze pouze v případě, že jeho strana má alespoň jednu vyloženou kanastu. Při uzavírání hry (a pouze tehdy) se smí vyložit tři a více černých trojek, případně 2 a 1 žolík apod. jako u jiných karet.
Pro jednotlivé hráče/strany se sčítají body za:
· vytvořené kanasty
· vyložené karty
Karty z kanast se již nezapočítávají, v případě neutvoření žádné kanasty se body odečítají.
· červené trojky
V případě neutvoření žádné kanasty se body odečítají.
· uzavření hry (bonus 300 bodů)
· první vyložení a uzavření hry v rámci jednoho tahu (zavření z ruky) 100 bodů
· odečítá se hodnota karet v ruce
Vyhrává hráč nebo ta strana, které se jako první podaří uhrát 10 000 bodů.
Při hře dvou nebo tří hráčů hraje každý hráč sám za sebe. Každý hráč na začátku kola dostává 13 karet při hře tří hráčů a 15 při hře dvou hráčů. Při hře dvou hráčů může platit, že hráč táhne na začátku svého tahu dvě karty. Při tomto pravidle hry také platí, že hráč nemůže ukončit kolo, nemá-li aspoň dvě kanasty.
Počet hráčů: 2–6
Počet karet: 104 listů a žolíky
Cílem hry je budování stanovených karetních kombinací. Jejich vykládáním na stůl a postupným rozšiřováním se snažíme zbavit všech svých karet z ruky. Komu se to podaří nejdříve, vyhrává.
Každá karetní kombinace, musí být složena nejméně ze tří listů. Žolík zastupuje list jakékoliv hodnoty. V karetní kombinaci může být maximálně polovina žolíků.
Na začátku hry se rozdá každému hráči 12 karet (někdy to bývá 13 nebo naopak jen 10 či 8). Předák – hráč po levici rozdávajícího – obdrží o jednu kartu více, aby zahájil hru odhozem nepotřebné karty. Zbytek karet tvoří dobírací balíček (talón) a odloží se na stůl lícem dolů. Po prvním odhozu vedle talónu, ze kterého se bude dobírat, pokračuje ve hře jeden hráč za druhým po směru hodin. Přitom má každý hráč dvě možnosti. Buď dobere jednu kartu z talónu, nebo si vezme kartu, kterou předchozí hráč odhodil. Potom je povinen jednu kartu vždy odhodit z ruky na odkládací balíček. Stane-li se, že vyčerpáme při dobírání celý talón, vezmeme odhozené karty, otočíme je lícem dolů, a tak vytvoříme nový dobírací balíček.
Na začátku hry se stanoví limit pro první vynesení (obvykle 40 bodů). Hráč, který takto vynese, může v průběhu hry přikládat karty do všech na stole vyložených kombinací (včetně těch, které vynesli soupeři). Žolíka lze vyměnit za kartu kterou nahrazuje, ale musí být ihned vynesen na stůl v nové kombinaci. I když hráč vyloží na stůl některou či některé karetní kombinace, musí dobrat a následně odložit/odhodit/vyhodit jednu kartu, dle výše uvedených pravidel. Druhá varianta je uzavření hry z ruky. Hráč vyloží 12 karet v jedné barvě a třináctou kartu libovolné barvy odloží/odhodí/vyhodí na odkládací balíček. Hra tím okamžitě končí a znamená nejvýše hodnocenou hru.
Za uzavření hry je +10 bodů. Ostatní hráči sečtou bodové hodnoty karet, které jim zůstaly v ruce a tolik obdrží bodů, samozřejmě mínusových. Při uzavření z ruky obdrží protihráči mínusových bodů dvojnásobek. Zapisování skóre hry se v pravidlech liší. Buď hrají hráči do jednoho sta mínusových bodů, a kdo překročí tento limit, vypadává ze hry. Nebo se po celý večer zapisují trestné body, jejich konečný součet se pak dělí deseti a dosažené body určují pořadí všech účastníků. Někdy se dokonce tento bodový rozdíl vyrovnává i peněžně.
Hraje se přibližně stejně jako klasická Rummy hra. Z odkládacího balíčku však smí hráč dobírat jen tehdy, jestliže danou kartu okamžitě vyloží nebo přiloží na některou vyloženou kombinaci karet. Přídomek loupeživá dostala tato hra proto, že je hráčům dovoleno loupit a rozbíjet vlastní i protivníkovo seskupení karet otevřeně vyložené na stole. Soupeř smí prostě ubírat jednotlivé karty i rozbíjet celé kombinace a přikládat do nich vlastní listy. Zásadně však nesmí po skončené loupeži zanechat na stole jen dvě karty. Kromě toho se karty získané rozbitím vyložených karet musí okamžitě beze zbytku znovu vyložit.
Hraje se se 104 kartami a 2 žolíky. Každý hráč dostane po deseti listech. Jinak se hraje podle konvenčních pravidel, bez vykládání rovnou z ruky. Hráč, který drží v ruce ještě nezařazené karty, může hru ukončit, avšak hodnota těchto karet nesmí překročit celkovou hodnotou pěti bodů. Kromě toho musí na svůj záměr upozornit protihráče – poklepe kartami na stůl. Pak proběhne ještě jedno kolo. Kdo překročí hranici 101 trestných bodů, vypadává ze hry.
Jestliže některý hráč odhazuje jednu kartu na odkládací balíček, může hráč, který není zrovna na řadě, ale má o tuto kartu zájem, zaklepat na stůl. V tom případě si smí tuto kartu vzít, ale spolu s ní musí vzít dvě karty z talónu. Nesmí také odhodit žádnou kartu.
Počet hráčů: 2–10
Počet karet: 104 listů (bez žolíků)
Cílem hry Texas Holdem Poker je dosáhnout nejvyššího pokerového listu s pěti kartami ze dvou rozdaných karet a pěti společných karet. Hodnoty jednotlivých kombinací jsou popsány níže.
Hráči si vylosují, kdo bude rozdávat jako první. Před rozdávajícího hráče je umístěn „Dealer“ žeton. Po dokončení každé hry se „Dealer“ žeton přesune po směru hodinových ručiček k dalšímu hráči, který bude rozdávat. Rozdávající hráč rozdá každému hráči dvě karty lícem dolů. To jsou „Pocket cards“ (kapesní karty). Hráči nesmí tyto karty protihráčům ukazovat.
Poté rozdávající hráč vyloží do středu stolu tři karty lícem nahoru. Tyto společné karty se nazývají „Flop“. Na konci hry bude na stole ležet pět společných karet. Ty zůstávají ve středu stolu a všichni hráči je mohou použít ve svých konečných pětikaretních pokerových listech. Po položení „Flopu“ má každý hráč dvě „kapesní karty“ a tři společné karty.
Rozdávající hráč vyloží na stůl čtvrtou společnou kartu. Tato karta se někdy nazývá „Turn“ (Obrat) nebo „Fourth Street“ (Čtvrtá ulice).
Rozdávající hráč opět vyloží na stůl další, pátou společnou kartu. Ta se nazývá „River“ (Řeka) jako v River of Dreams (Řeka snů).
Odkrytí karet: Každý hráč se snaží využít nejvýhodnější kombinaci pěti karet složenou jak ze společných karet tak z vlastních „kapesních karet“. Hráči, kteří ještě nesložili (neodstoupili z kola) a jsou stále ve hře ukážou své listy. Nejvyšší hodnota vyhrává bank. Pokud je nejvyšším listem pětice vyložených společných karet, hráči, kteří jsou ještě ve hře, si rozdělí bank stejným dílem mezi sebe.
Sázení: Aby byla zajištěna stálá přítomnost peněz v banku, začíná každá hra s takzvanými „blinds“ (sázka naslepo). Dříve než se hráči podívají na své dvě karty (Pocket cards), hráč po levici rozdávajícího hráče vsadí polovinu minimální sázky a druhý hráč sází minimální sázku. Nyní se všichni podívají na své karty a v sázení pokračuje třetí hráč. To se děje pouze jednou, při prvním kole sázek.
Sázení vždy probíhá po směru hodinových ručiček a začíná je hráč po levici rozdávajícího hráče. Tento hráč má tři možnosti: může vsadit, složit karty (vrátit své karty a vynechat kolo) nebo se zdržet (check – přenechat příležitost k sázení na dalšího hráče). Všechny sázky se položí na stůl a tvoří bank. Po úvodním sázení, pokud k němu došlo, má zbytek hráčů v kole tři možnosti. Mohou buď složit (odstoupit ze hry), vyrovnat (call – vyrovnat sázku předchozího hráče) nebo zvýšit sázku (vyrovnat a navýšit sázku).
Sázení je ukončeno, když všichni zbývající hráči hráli alespoň jednou a přispěli do banku stejným obnosem. Celková hodnota navýšení při jednom kole sázení by neměla překročit tři. Pokud není před hrou dohodnuto jinak, smí se hráči zdržet nebo vyrovnat, když na ně přijde řada poprvé, a navýšit, až když se na ně dostane podruhé.
Výška sázek a počet navýšení se stanoví před začátkem hry. Během prvních dvou kol musí být každá sázka a navýšení ve výši minimální sázky a v posledních dvou kolech musí být sázka a navýšení ve výši maximální částky. Minimální sázka by měla být ve výši poloviny maximální sázky, například, minimální sázka může být dva žetony a maximální sázka čtyři žetony.
Můžete zvolit i hru bez limitů. Stanovíte výši „blinds“ sázky a/nebo „ante“ (protisázky) a zahajovací sázku. Poté může každý hráč sázet jakýkoli obnos z peněz, které má před sebou na stole. Může dokonce vsadit všechny žetony najednou (all-in). Většinou se hra hraje se „sázkami u stolu“. To znamená, že v průběhu hry je možné používat pouze žetony, které byly ve hře na jejím začátku. Zároveň není možné přinutit hráče, aby vzdal pokerovou handu, protože nemá dostatek žetonů k dorovnání sázky.
Hráč, který nemá dostatek prostředků k dorovnání sázky, je prohlášen za „all-in“. Pozn. All-in je situace, při které do hry vyšlete své zbývající žetony Hráč má nárok na část banku až do okamžiku vložení jeho poslední sázky. Všechny následující akce ostatních hráčů probíhají ve „vedlejším banku“ (side pot), který hráč ve stavu all-in nemůže vyhrát.
Počet hráčů: 4
Počet karet ve hře: 52 karet (polovina kanastových karet, bez žolíků)
Každá barva obsahuje třináct karet: eso (nejvyšší), král, dáma, kluk (junek, jack), desítka, devítka, osmička, sedmička, šestka, pětka, čtyřka, trojka a dvojka (nejnižší). Bridž je hra pro čtyři hráče.
Na rozdíl od většiny her, kde hraje každý sám za sebe, bridž je hra párová. Hraje se nejčastěji u čtvercového stolu, kdy naproti vám sedí váš partner a po vaší levici a pravici sedí soupeři. V bridži se jednotlivé pozice hráčů znázorňují podle světových stran, a tak můžeme říci, že Sever má za partnera Jih, zatímco Východ má za partnera Západ.
Bridž je hra zdvihová (štychová).
Ve hře hráči postupně, po směru hodinových ručiček, vynesou ze své ruky (lícem nahoru) jednu kartu a položí ji na stůl. Když tak učinili všichni, tvoří každá taková čtveřice karet zdvih. Zdvih jsou tedy 4 odehrané karty, od každého hráče jedna. Každý hráč má na začátku hry v ruce 13 karet, ve hře je tedy celkem 13 zdvihů.
Míchání a rozdávání
Dražba (licitace)
Sehrávka (vlastní hra o zdvihy)
Vyhodnocení (skórování)
Jeden z hráčů balíček karet důkladně zamíchá a následně karty rozdá (po jedné) tak, aby každý z hráčů obdržel 13 karet. Rozdávající hráč začíná následující fázi – dražbu.
Cílem dražby je určit (odhadnout) počet zdvihů, který hráč společně se svým partnerem získá během sehrávky. Hráči tak činí nabízením závazků. Hráči se střídají v nabídkách po směru hodinových ručiček. Pokud se hráč nechce zavazovat, pasuje, pokud nabízí závazek, musí nabídnout více, než činila předchozí nabídka. Dražba končí, když 3 hráči po sobě pasují.
Sehrávka je vlastní hra s kartami. Cílem hráčů je získat co nejvíce zdvihů. Útočící linka vítězí, pokud získá stejný či vyšší počet zdvihů, než činil jejich závazek z dražby. V opačném případě vítězí obránci.
Hráči, který přidává do zdvihu první kartu, se říká vynášející hráč (a první karta zdvihu se nazývá výnos nebo vynesená karta). Vynášející hráč může vynést libovolnou kartu ze své ruky. Ostatní hráči jsou však povinni zahrát do zdvihu tu barvu (symbol), která byla vynesena v českém karetním slangu „ ctít barvu “ nebo „ přiznat barvu “. Na rozdíl od jiných karetních her však není nutno dávat vyšší kartu (přebíjet). Pokud však některý z hráčů již vynesenou barvu nemá, může přidat do zdvihu jakoukoli svoji kartu.
Sehrávka končí po odehrání všech 13 zdvihů.
Za splnění závazku navíc získává útočící strana bonus v závislosti na výši vylicitovaného závazku.